Teátrumunk a tavalyi évadban óriási sikerrel játszott Perelj, Uram! című előadásával nyílik meg Csákváron a Floriana Könyvtár és Közösségi Tér február elsején.
A Sobor Antal kisregényéből született darab az 1848-as magyar szabadságharc leverésének utolsó időszakából elevenít fel egy megtörtént, de kevesek által ismert epizódot, amikor a Fejér megyei Csákberény maroknyi népe hősiesen védi szabadságát és kivívott jogait, és a bevonuló császári zsoldosok rémuralma alá kerül. A falu két lázadó papját éjszaka tartóztatják le, s elhurcoltatásuk előtt végig kell nézniük legjobb híveik durva sanyargatását, de ők ekkor sem válnak árulókká, holott sejtik, milyen sors vár rájuk.
A Csákvártól nem is olyan messzi történet Sobor Antalnak, az ott élők emlékezetének, és immár a Vörösmarty Színház társulatának is köszönhetően örökre fennmarad, hirdetve a bátorság, összetartozás és az igazság létjogosultságát. Csákvár városa a megnyíló, új Közösségi Tér és Könyvtár megépítésével egy olyan civil kulturális központot hozott létre, amelyre már hosszú évek óta igény van a településen és a környéken. A 710 millió forintból megvalósult beruházásban (682 millió Ft állami támogatás mellé még Csákvár Város Önkormányzata 28 millió Ft önerőt biztosított) a klubhelyiségtől a könyvtáron át a színházteremig minden elérhetővé válik egy helyen.
Szikora János rendező – a társulat nevében is – örömét fejezte ki, hogy ez az egyszerű, tiszta, megrázó erejű előadás újra vendégszerepelhet, így üzenete még több Fejér megyei emberhez eljuthat. Érdekesség, hogy a tavalyi Nemzeti Színház-béli vendégjáték után, most a megtörtént események közvetlen közelében, Csákváron vendégeskedik.
A Jászai Mari-díjas rendezőt, érdemes művészt a történet atmoszférája, tragikuma, sajnálatos valóságtartalma fogta meg, amely ráadásul Székesfehérvártól csupán egy kőhajításnyira játszódott le: „Sobor Antal kisregényében annyira élethű a történet leírása: hallani lehet az élő beszéd hangját, érezni a szörnyű események miliőjét, olyan mintha az egész most játszódna előttünk. Így készséggel kínálta magát színpadi adaptációra amit Román Károly végzett el.”
Szikszai János, csákberényi református lelkész szerepében Gáspár Sándort láthatják, aki a legfőbb mondanivalónak azt az összetartást emelte ki, ami a két papot valóban baráttá tette: „Én azt gondolom, hogy sikerül Manszbarth Antallal (Imre Krisztián) egy olyan kapcsolatot megmutatni, ami egy cseppet sem papírízű, és olyan emberi dimenziók vannak, amiben igenis vállalható a gyengeség, és ebből hogyan tudják ezek a baráttá, testvérré vált papok egymást fölemelni, egészen addig, hogy emelt fővel állnak a kivégzőosztag elé.”