Május 5-én Perelj, Uram! a facebookon - Íme a werkfilm

2020. 05. 04.

Kedden este héttől Perelj, Uram! a facebookon! A magyarországi ősbemutató Sobor Antal azonos című kisregényéből készült, és egészen az 1848-as magyar szabadságharc leverésének utolsó időszakába repít vissza. Egy megtörtént, de kevesek által ismert epizódot idéz fel, amikor a Fejér megyei Csákberény maroknyi népe hősiesen védi szabadságát és kivívott jogait, és a bevonuló császári zsoldosok rémuralma alá kerül. Főszepeben Gáspár Sándor és Imre Krisztián, rendezte Szikora János.

Gáspár Sándor a színházi bemutató előtt így nyilatkozott: "Nem kérdés, hogy a szerepem, Szikszai János református lelkész egy rendkívül karizmatikus férfi lehetett. Az sem kétséges, hogy az Isten szolgálatában lévő ember jelleme példamutató, mártírsága pedig rendkívül felemelő, hogy így kiállt a népért, a becsületért és az igazságért. Megformálásánál arra figyelek, hogy ennek a pátosza ne ragadjon el és megpróbáljam azokat az emberi momentumokat is megtalálni, amikor esendővé válhat ebben a hihetetlen kiszolgáltatottságban. Ebben a kiszolgáltatottságban fiatal paptársa tudja segíteni, természetesen ez egy oda-vissza való törődés egymás között."

A csákvári könyvtár megnyitóján, 2020 februárjában Szikora János rendező meghatottságának és büszkeségének adott hangot, hiszen, ahogy fogalmazott „a kultúra nemcsak a díszes palotákban él, ezen hajlékok, mint a most átadott közösségi tér is a kultúra igazi, élő melegágyai”. A Vörösmarty Színház igazgatója elmesélte, hogy amikor Sobor Antal özvegyének köszönhetően eljutott hozzá a Perelj, Uram! kézirata, már akkor tudta, hogy ez a darab arra született, hogy Csákváron is bemutassa a társulat, ráadásul az új közösségi tér avatóján: „A Csákberény-Mór-Nagyigmánd háromszögében zajló igaz, különleges történetet sajnos nem őrizték meg a történelemkönyvek. Amikor ellátogattam az események helyszíneire, azt láttam, hogy a történet emlékei, hősei napjainkban is elevenen élnek, mert a helyiek őrzik őket, de mások nem ismerik. A református lelkész és a katolikus pap mártírhalála ma is megdöbbentő és elgondolkodtató.” 
 

A Perelj, Uram! WERKfilmjét is megnézhetik:

 

Az előadásról írt kritikákat elovashatják ITT és ITT