Padlás 10 - Egy évtizede van Fehérváron egy hely, hol minden szellem látható
Tíz évvel ezelőtt, 2014. november 29-én mutatta be a Vörösmarty Színház A padlás című előadást. A híres mesejátékot a Presser Gábor - Sztevanovity Dusán szerzőpáros jegyzi, amely szinte garancia a sikerre. Így lett Székesfehérváron is, ahol Lendvai Zoltán rendezésében elevenedett meg az a hely, hol minden szellem látható, hol minden szólam hallható.
“Félig mese-félig musical, 9-99 éves korig” hangzik el a műfaj meghatározásában. Valóban, A padlás több mint 35 éve szerez örömet az ország különböző pontjain, a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenkinek. Immáron Székesfehérváron is egy egész évtizede varázsolja el a lelkes közönséget. Egy olyan színházi élményt adott a városnak, amely meghatározó megannyi nézőnk életében, ezzel a történettel, ezekkel a dalokkal nőttek fel. Amikor megkérdezzük a helyi színházba járó fiatalokat, hogy mi az ősélményük a színházzal, nagy valószínűséggel A padlást kapjuk válaszul.
Ezt a varázslatosságot szerette volna elérni az alkotócsapat 2014-ben. A bemutatóhoz készült werkfilmben a szereplők és a rendező, Lendvai Zoltán beszél a produkció létrejöttéről:
A bemutató előtt a rendező és a főszereplő ezt nyilatkozta a darabról:
Lendvai Zoltán, rendező:
“Gyönyörű dalok, nagyon mély, de szórakoztató szövegek, vicces szövegek, sok szellem a szó valódi és átvitt értelmében, sok fantázia. Minden, amire egy színházban szükség van, az benne van ebben a darabban.”
Keller János, Rádiós (most Lámpás):
“Én abban bízom most, hogy van a Rádiósnak egy más rétege is. Egy kicsit bohókás, kicsit őrült, egy kicsit magába szálló egyén, aki nagyon vidám, nagyon szeret játszani, de közben elmélkedni is.”
“A darab kulcs része az, hogy itt vagyunk a Földön, de ha vége, utána mi van. Ugyan mese-musical, de több szálon fut az esemény. Tényleg mindenki megtalálhatja azt a szálat, amibe kapaszkodhat. Van benne krimi, van benne szerelem, és van benne ez a filozofikus gondolat, hogy mi lehet a földön túl, vajon tartunk e valahova.”
A Vörösmarty Színházban tíz év alatt 81 A padlás előadást játszottunk, sőt, a legközelebbi, december 21-ei előadás a jelenlegi szereposztás 25. produkciója lesz, úgyhogy duplán lehet ünnepelni!
Pár érdekesség az eddigi 81 előadásból:
A Kölyököt játszó színészek összesen 972 percet töltöttek el a levegőben (több mint 16 óra).
A jelmezeket - a szellemekével együtt - egyszer sem kellett még cserélni, tíz éve ugyanazok a kosztümök.
Összesen nagyjából 729 pisztolylövés dördült el.
Az előadásban Süni speciális, falmászó cipőt visel, hogy egyszerűen felmászhasson a tetőkre!
Kuna Károly, Üteg szerepében összesen nagyjából 243 métert zuhant.
A Padlás - akkor és most:
Az előadás tíz év alatt több szereposztással is bemutatásra került, viszont számos olyan szíművészünk 10 éve viszi ezeket a szerepeket. Ebből hoztunk egy összeállítást, milyen volt az előadás akkor, és milyen most:
Rádiós:
2014 - Keller János
most - Tóth Károly
Süni:
2014 - Ostorházi Bernadett
2020 - Pálya Pompónia
most - Katona Klaudia
Mamóka:
2014 - Závodszky Noémi
most - Váradi Eszter Sára
Barrabás és Révész:
Sághy Tamás
Herceg:
Kelemen István
Kölyök:
2014 - Törőcsik Franciska
most - Kiss Diána Magdolna
Lámpás:
2014 - Lábodi Ádám
most - Keller János
Meglökő:
Kricsár Kamill
Témüller:
Kozáry Ferenc
Detektív:
Tűzkő Sándor
Üteg:
Kuna Károly
Robinson:
Juhász Illés / Rovó Tamás
Az előadás stábja:
Túri Erzsébet - Díszlet- és jelmeztervező
Bóbis László - Koreográfus
Rovó Tamás - Koreográfus asszisztense
Réti Anikó - Korrepetitor
Kalmár Johanna - Ügyelő
Weil Szilvia - Súgó
Németh Mariann - Rendezőasszisztens
Lendvai Zoltán "Lecsó" - Rendező